
W Komitecie Monitorującym RPO Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2014-2020 wśród 50 członków (i 50 ich zastępców) jest także 5 par (członek-zastępca) z organizacji pozarządowych. W minionym roku Komitet spotykał się 9 razy, a jego członkowie brali także udział w pracy 7 grup roboczych.
Komitet podsumował swoją ubiegłoroczną działalność - jednym z jego elementów jest coraz bardziej rozbudowany rejestr uchwał Komitetu, które przede wszystkim dotyczą kryteriów do poszczególnych konkursów RPO (Komitet jest jedynym gremium przyjmującym i zmieniającym kryteria konkursów). Z rejestrem uchwał (od czasu powołania Komitetu w kwietniu 2015 do kwietnia 2017) można zapoznać się tutaj (kliknij >>), a harmonogram prac KM za 2016 zamieściliśmy tutaj (kliknij >>).
Elementem podsumowującym aktywność Komitetu jest także statystyka obecności jego członków na posiedzeniach. Publikujemy takie zestawienie, przygotowane przez sekretariat Komitetu, w części dotyczącej reprezentantów spoza administracji publicznej, w tym z organizacji pozarządowych (tutaj >>>).
Przypomnijmy, że w Komitecie Monitorującym RPO Województwa Kujawsko-Pomorskiego sektor pozarządowy reprezentowany jest przez pięć tzw. „par” (członek Komitetu i zastępca członku Komitetu): dwie pary to osoby wybrane na tzw. miejsca „w obszarze właściwym ze względu na rodzaj działalności objętej programem”. Jedną z tych par tworzą Tomasz Dominiak (Stowarzyszenie SUBICERE z Radziejowa) i Ewa Grobelska (Fundacja Daj szansę z Torunia). Drugą ks. Marek Borzyszkowski (Caritas Diecezji Toruńskiej) oraz Mirosława Tomasik (Stowarzyszenie Towarzystwo Rozwoju Gminy Płużnica). Kolejne trzy pary zostały wybrane na tzw. miejsca programowe, tj. (1) ochrona środowiska – Zbigniew Szcześniak i Monika Krauze (oboje ze Stowarzyszenia TILIA z Torunia), (2) promowanie włączenia społecznego, równości szans płci, równości szans i niedyskryminacji – Łucja Andrzejczyk i Władysław Dolecki (oboje z Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża we Włocławku) oraz (3) ponadbranżowy związek stowarzyszeń (federacja) – reprezentanci Kujawsko-Pomorskiej Federacji Organizacji Pozarządowych: Jan M. Grabowski (Federacja) i Elżbieta Wysocka (Stowarzyszenie Rozwoju Solca Kujawskiego).
Zaangażowanie przedstawicieli Federacji i organizacji związanych z Federacją w Komitecie Monitorującym Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2014-2020 w 2016 roku to kilka działań dot. przede wszystkim szerszej dostępności funduszy dla NGO i uproszczeń w realizacji projektów – zainicjowaliśmy m.in. otwartą dyskusję nad uproszczeniami w funkcjonowaniu Generatora wniosków, zaproponowaliśmy zmiany w systemie wdrażania funduszy, włączyliśmy się w Forum ds. uproszczeń funduszy przy Ministrze Rozwoju. Istotnym działaniem, w które włączyło się wiele NGO było także promowanie zmian w konkursach, zwłaszcza udostępnienia części z nich dla wszystkich projektodawców. Aby uprościć kontakt z przedstawicielami NGO w Komitecie Monitorującym stworzyliśmy m.in. grupę dyskusyjną dla organizacji pozarządowych. Regularnie promujemy (także poza grupą na Facebooku) konkursy unijne szczególnie istotne dla środowiska pozarządowego.