W kujawsko-pomorskim RPO ogłoszony został konkurs na projekty aktywnego włączenia społecznego (tzw. poddziałanie 9.2.1 RPO). Mogą w nim wziąć udział wnioskodawcy z całego regionu, a nie – jak było to dotychczas – wyłącznie wnioskodawcy wpisani na listy fiszek projektowych w ramach polityki terytorialnej (OSI/ORSG). Ogłoszenie konkursu to wynik m.in. skutecznych działań organizacji z regionu, które zabiegały o stworzenie szerszego dostępu do funduszy UE.
Część środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2014-2020 wydatkowana jest w ramach tzw. polityki terytorialnej. W powiatach ziemskich i w trzech miastach na prawach powiatu (Grudziądz, Inowrocław, Włocławek) powstały strategie opisujące kierunki wydatkowania tych środków (tzw. obszary OSI/ORSG). System ubiegania się o te fundusze przewiduje, że chociaż wnioski o dofinansowanie projektów przyjmuje Urząd Marszałkowski, to projekty muszą najpierw zostać wpisane na listy fiszek projektowych w strategiach. Bez względu na to, czy chodzi o projekt inwestycyjny, czy projekt „miękki” z zakresu włączenia społecznego lub edukacji.
A co na to III sektor?
Rozwiązanie przyjęte w RPO było mocno dyskutowane i krytykowane w sektorze pozarządowym jako ograniczające dostęp do funduszy. Głos w tej sprawie kilkakrotnie zabierali pozarządowi członkowie Komitetu Monitorującego RPO związani z Federacją wskazując, że rozwiązanie ogranicza dostęp do funduszy i sztucznie wydłuża procedury naboru projektów. Natomiast Wojewódzka Rada Działalności Pożytku Publicznego zweryfikowała zasady i możliwości włączenia organizacji na ww. listy fiszek we wszystkich powiatach i miastach (październik-listopad 2016). Wyniki weryfikacji pokazały, że wiele organizacji nie wie o takiej możliwości, a powiaty nierzadko nie mają możliwości włączenia kolejnych organizacji na listy projektowe lub nie wiedzą jak ten proces przeprowadzić.
Wyraźnym potwierdzeniem nieczytelności systemu były wyniki konkursów, w których część wniosków odpadała, bowiem nie była ujęta na listach fiszek. A jak wyliczył Urząd Marszałkowski – na wniosek członków Komitetu Monitorującego – w całym województwie wśród zgłoszonych 715 fiszek projektowych są tylko 22 fiszki złożone przez organizacje pozarządowe (z materiałem przygotowanym przez Urząd Marszałkowski dla Komitetu Monitorującego).
Konkurs poza polityką terytorialną
Na przełomie lutego i marca br. Urząd Marszałkowski ogłosił konkurs w Poddziałaniu 9.2.1 RPO na projekty aktywnego włączenia społecznego realizowane m.in. przez CIS, KIS, WTZ, ZAZ. Konkurs ten jest pośrednim wyjściem z opisanej powyżej sytuacji – organizowany jest ze środków przeznaczonych na działania włączenia społecznego, ale „poza polityką terytorialną”, czyli nie obowiązuje w nim konieczność wcześniejszego wpisania projektu na listę fiszek projektowych w strategii ORSG/OSI. Nabór wniosków trwa do 14 kwietnia br.
Na podobnej zasadzie realizowany będzie w 2017 rok konkurs dotyczący edukacji (o planach konkursowych RPO pisaliśmy tutaj >>>).