W 2023 roku, po ponad sześciu latach przerwy, powróciliśmy do idei certyfikacji i obecnie, na przełomie 2023 i 2024 roku, przyjmowaliśmy zgłoszenia od zainteresowanych certyfikacją - kujawsko-pomorskich organizacji pozarządowych, a na konferencji 15 marca 2024 roku ogłosiliśmy laureatów. Tym razem wyróżniliśmy aż 6 fundacji i stowarzyszeń.
Realizując certyfikację po dłuższej przerwie zdecydowaliśmy się na rozszerzenie grupy organizacji, które mogą wziąć udział w procesie, o stowarzyszenia zwykłe. Wydłużyliśmy także okres obowiązywania certyfikatu do trzech lat, jednocześnie rezygnując z możliwości prolongaty tytułu. I wreszcie, statuetki certyfikatu zamieniliśmy na okolicznościowe dyplomy i nagrody pieniężne, a dla organizacji, które wzięły udział w procesie certyfikacji, a nie otrzymały tytułu, przewidzieliśmy możliwość otrzymania tzw. bonu rozwojowego, czyli środków finansowych na działania wspierające rozwój organizacji.
W V edycji certyfikatu wyróżnienia zostały przyznane organizacjom: Bydgoski Ruch Miejski (Bydgoszcz), Fundacja Kultury Pozytywka (Bydgoszcz), Stowarzyszenie Niesienia Pomocy Potrzebującym "Dzięki Wam" (Bydgoszcz), Stowarzyszenie "Szmaragdowy Paw" (Odolion), Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej Toruń-Czerniewice (Toruń) i Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Autyzmem w Toruniu.
Jak przebiegała V edycja certyfikacji (2023/2024)?
Procedura przyznawania certyfikatu jest nieskomplikowana: organizacje zainteresowane uzyskaniem certyfikatu zobowiązane są wypełnić dostępną on-line "Część A ankiety certyfikatu": https://certyfikacja.webankieta.pl. Ta część ankiety to krótki opis działalności organizacji. Natomiast z organizacjami, które przesłały zgłoszenia kontaktowaliśmy się, aby umówić spotkanie przedstawicieli Kapituły Certyfikatu w siedzibie organizacji. I wówczas, podczas spotkania, wykorzystywana była "Część B ankiety" (plik z formularzem poniżej).