Jakie będą zasady konkursów Nowe FIO i PROO?

17 wrz 2024

Jeśli poszukujecie środków na rozwój działań Waszych organizacji, to pewnie zainteresują Was zasady dla tegorocznych konkursów w programach Nowe FIO i PROO. W Federacji, co jakiś czas, włączamy się w konsultowanie rozwiązań przyjmowanych w tych programach i w ich konkursach (przykład takiej aktywności). Do 30 września trwają konsultacje projektów regulaminów obu konkursów - warto przyjrzeć się zmianom i rozwiązaniom.

Na naszej stacja-konsultacja.pl zamieściliśmy oba konsultowane dokumenty.

Warto zauważyć, że w konkursie Nowe FIO w tym roku zrezygnowano z "oceny literowej", która wywoływała liczne emocje wśród aplikujących (więcej na ten temat). Z kolei w obu konkursach zaproponowano przyjęcie "Rekomendowanych standardów środowiskowych realizacji zadań publicznych w ramach rządowych programów wspierania rozwoju społeczeństwa obywatelskiego". Celem wprowadzenia tego dokumentu jest "przeciwdziałanie zmianom klimatu i ochrona środowiska naturalnego poprzez ograniczenie negatywnego wpływu działalności beneficjentów na klimat i środowisko" i proponuje on konkretne działania przy zamawianiu usług cateringowych, organizacji transportu, prowadzeniu biura itp. Ten dokument podlega także konsultacjom, a my - na stacja-konsultacja.pl - dodaliśmy go do konsultacji każdego z projektów regulaminów konkursów. Konsultacje trwają do 30 września br.

Informacja o konsultacjach na stronie organizatora - Narodowego Instytutu Wolności-Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.