Obecne zasady oceny wniosków w konkursach Programu Nowe FIO wywołują liczne emocje i dyskusje wśród stowarzyszeń i fundacji w całym kraju, w tym w naszym regionie. Najczęściej komentowana i negatywnie oceniana jest tzw. ocena pomysłu, często nazywana "oceną literową" (od kategorii oceny pomysłu na projekt: A, B i C). Jednak mimo krytycznych głosów środowiska pozarządowego zasady oceny nie zmianiają się od kilku lat. Dlatego my w Federacji, zapraszamy na spotkanie warsztatowe podczas którego chcemy poszukać i wypracować inne, alternatywne rozwiązanie oceny. Chcemy "wymyśleć" zasady oceny w Nowym FIO.
Ocena w konkursie o tak wielkim zainteresowaniu jak konkursy Nowe FIO nie jest prosta. Co roku w konkursach FIO wpływa ponad 3 tysiące wniosków, a dofinansowanie otrzymuje tylko kilkanaście procent ze złożonych projektów. Nic dziwnego, że zasady oceny są języczkiem u wagi także w dyskusji o wynikach konkursów. W Federacji uważamy, że nadszedł czas, by to uczestnicy tych konkursów, czyli organizacje, zaproponowały konkretne rozwiązanie. I dlatego przygotowaliśmy spotkanie, które ma charakter warsztatu i dyskusji i służyć będzie wypracowaniu innych, alternatywnych zasad oceny. Zapraszamy w środę, 29 listopada br. do Torunia. Podczas spotkania chcemy się zastanowić:
* jakie rozwiązania i zasady powinny pomóc wybrać dobre i naprawdę potrzebne projekty spośród kilku tysięcy wniosków?
* co zrobić, żeby ocena w konkursie NoweFIO była jasna i przejrzysta?
Dajmy sobie czas, podzielmy się pomysłami i wspólnie wypracujmy najlepsze rozwiązanie oceny wniosków! Udział w spotkaniu jest bezpłatny (zapewniamy m.in. serwis kawowy i lunch).
Zapraszamy!
Wydarzenie jest elementem projektu "Od zespołowej aktywności do zintegrowanej reprezentacji".
Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.