Wolontariat w szkole 2024 – propozycja dla nauczycieli i uczniów

23 wrz 2024

Również w tym roku szkolnym mamy propozycję dla szkół, które rozwijają lub chcą rozwijać wolontariat. Propozycja ma trzy elementy: pierwszy dla nauczycieli, którzy organizują lub prowadzą wolontariat szkolny, a chcą rozszerzyć jego skalę i wzmocnić swoje kompetencje, drugi dla uczniów, którzy mają pomysły na działania wolontariackie. A trzeci to konkurs na dofinansowanie akcji społecznych w szkołach, który ogłosimy już w najbliższy piątek (27.09.).

Na pierwszą połowę października przygotowaliśmy dwa wydarzenia - dla nauczycieli, organizowane w Bydgoszczy oraz dla uczniów, zaplanowane we Włocławku.

I. Spotkanie dla nauczycieli poświęcimy omówieniu zagadnień organizacji i prowadzenia wolontariatu w szkołach, m.in. formalno-prawnym aspektom organizacji wolontariatu, ubezpieczeniom wolontariuszy, zasadom prowadzenia dokumentacji, podejmowaniu współpracy z innymi organizacjami i instytucjami. Omówimy także metody i formy pracy z wolontariuszami, sposoby motywowania i formy doceniania i zachęcania uczniów do aktywności wolontariackiej.
Spotkanie odbędzie się 03.10.2024 r. w godz. 10:00-13:30 w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu (ul. Gdańska 5).

II. Spotkanie dla uczniów – porozmawiamy z uczniami o ich doświadczeniach pracy wolontariackiej, o możliwościach rozwoju wolontariatu w szkołach oraz wesprzemy uczniów w procesie wypracowania pomysłów na działania wolontariatu szkolnego. Wypracowane pomysły uczniowie wraz z opiekunami wolontariatu szkolnego będą mogli złożyć w konkursie na dofinansowanie akcji społecznych. W spotkaniu może uczestniczyć do 3 osób z jednej szkoły.
Wydarzenie odbędzie się 10.10.2024 r. w godz. 11:00-14:30 we Włocławskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu (ul. Żabia 12a).

Rekrutacja na oba spotkania odbywa się przez formularz, w którym można m.in. wybrać miejsce i termin wydarzenia. Udział jest bezpłatny. Zapraszamy!

Link do formularza zgłoszeniowego.