Wnioskujemy o wstrzymanie rekrutacji i konsultacje z organizacjami pozarządowymi
25 paź 2024
Wystąpiliśmy z wnioskiem do Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego o wstrzymanie rekrutacji do projektu, którego zadaniem jest wsparcie rozwoju organizacji pozarządowych i który prowadzi jeden z departamentów urzędu marszałkowskiego. Wniosek poparliśmy całym mnóstwem argumentów.
Od blisko trzech lat zabiegamy o wykorzystanie części funduszy unijnych na rozwój kujawsko-pomorskich organizacji pozarządowych (tzw. civil society capacity building). Zgłaszaliśmy postulaty w konsultacjach, pisaliśmy list otwarty i zbieraliśmy podpisy pod petycją o wyodrębnienie, a potem zwiększenie środków na ten cel. Potem uczestniczyliśmy w grupie roboczej pracującej nad założeniami wsparcia dla organizacji, konsultowaliśmy pomysły z NGO, uczestniczyliśmy w tworzeniu zasad konkursu, który pozwolił na wyłonienie projektu na wsparcie NGO. Departament Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego wraz z 5 partnerami podjął się realizacji zadania, a przed kilkoma dniami, 16 października br. uruchomił rekrutację do projektu.
A my… po zapoznaniu się z zasadami i procedurami rekrutacji oraz po skonsultowaniu regulaminu rekrutacji w grupie organizacji pozarządowych, postanowiliśmy zawnioskować do marszałka województwa, by wstrzymał rekrutację. Dlaczego? Bo postanowienia regulaminu mogą poważnie i negatywnie wpłynąć na założenia wypracowanego projektu, jak i na oczekiwania środowiska pozarządowego, w tym jego potrzeby i specyfikę.
Regulamin rekrutacji, już dwukrotnie zmieniany po jego upublicznieniu (między 16 a 23 października), zawiera nie tylko liczne błędy i niejasności, ale przede wszystkim wprowadza rozwiązania, które odbiegają od założeń projektu, rozdzielają wsparcie na rzecz organizacji od wsparcia udzielanego jej reprezentantkom i reprezentantom, premiują wspieranie osób i organizacji o konkretnych cechach, które tylko w niewielkim stopniu odwzorowują potrzeby i specyfikę NGO oraz przewidują rozwiązania, które będą skutkować nierównym traktowaniem kandydatek i kandydatów do projektu.
W Federacji statutowo zabiegamy o rozwój organizacji pozarządowych w naszym województwie, dlatego angażowaliśmy się w zapewnienie unijnych środków na rozwój NGO w regionie, dlatego włączyliśmy się w przygotowania zasad dla planowanego projektu, jak i teraz deklarujemy udział w przygotowaniu lepszego regulaminu, odpowiadającego potrzebom kujawsko-pomorskich NGO i wyzwaniom przed którymi stoją. Jednocześnie, z uwagi na nasz udział w przygotowaniu założeń projektu i oferty wsparcia dla NGO, nie wystartowaliśmy w konkursie na realizację projektu „Rozwój NGO siłą Kujaw i Pomorza”, nie ubiegaliśmy się także o wybór w konkursie na partnerów projektu, jak i nie będziemy ubiegać się o zaplanowane w projekcie środki na rozwój organizacji.
Poniżej publikujemy list, który skierowaliśmy dzisiaj do Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego:
Toruń, 25 października 2024 roku
Szanowny Pan
Piotr Całbecki
Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Toruń
Szanowny Panie Marszałku,
w związku z rozpoczęciem rekrutacji do projektu „Rozwój NGO siłą Kujaw i Pomorza” przez Województwo Kujawsko-Pomorskie (Departament Spraw Społecznych i Zdrowia), po zapoznaniu się z regulaminem rekrutacji, konsultacji treści regulaminu i przewidywanych skutków zastosowania postanowień regulaminu z organizacjami pozarządowymi, wnosimy o wstrzymanie procesu rekrutacji i wykorzystanie czasu uprzednio przewidzianego na rekrutację na konsultacje regulaminu z organizacjami pozarządowymi.
Kujawsko-Pomorska Federacja Organizacji Pozarządowych była wnioskodawcą zastosowania tzw. mechanizmu 0,25% EFS+, czyli środków na budowanie potencjału organizacji pozarządowych (civil society capacity building), w regionalnym programie Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027. Konsekwentnie zabiegaliśmy o przeznaczenie części środków programu na ten cel, dalej o wyznaczenie konkretnej kwoty tych środków, uczestniczyliśmy w spotkaniach poświęconych programowaniu tego wsparcia, konsultowaliśmy propozycje ze środowiskiem pozarządowym, jak i pracowaliśmy nad brzmieniem kryteriów dla konkursu, w którym został później wyłoniony projekt „Rozwój NGO siłą Kujaw i Pomorza”.
Obecnie, po lekturze regulaminu rekrutacji, widzimy, że jego postanowienia mogą poważnie i negatywnie wpłynąć na założenia projektu, jak i na oczekiwania środowiska pozarządowego, w tym jego potrzeby i specyfikę.
Wnioskując o wstrzymanie procedur rekrutacyjnych, zwracamy uwagę, że regulamin rekrutacji wymaga gruntownego zweryfikowania, m.in. w zakresie:
oferowania wsparcia, które w formie zaprezentowanej w regulaminie odbiega od założeń projektu i materiałów upowszechniających projekt, zakładając m.in. rozdzielenie wsparcia na rzecz organizacji od wsparcia udzielonego jej reprezentantkom i reprezentantom,
kryteriów obligatoryjnych oraz kryteriów premiujących przyjętych w rekrutacji, które nie przystają do potrzeb i specyfiki III sektora w regionie, w obecnym brzmieniu promując jako uczestniczki i uczestników projektu „osoby z niepełnosprawnościami z wykształceniem średnim reprezentujące młode organizacje z obszarów wiejskich”,
rozwiązań, które mogą skutkować nierównym traktowaniem zainteresowanych, w tym m.in. niejasnych postanowień co do ogłaszania kolejnych rund rekrutacji, wykluczenia możliwości uczestnictwa w projekcie członków stowarzyszeń (w myśl kryterium obligatoryjnego „1b”), powiązania możliwości ubiegania się o wsparcie rozwojowe z obowiązkiem uczestnictwa pracowników organizacji („kadry pracowniczej”) w co najmniej jednej obligatoryjnej formie wsparcia, uniemożliwienia składania dokumentów z wykorzystaniem podpisu elektronicznego,
definicji i pojęć stosowanych w regulaminie, dookreślenia pojęć i nazw, usunięcia wielu błędów, omyłek i niespójności.
Zwracamy uwagę, że również Realizatorzy projektu – Departament Spraw Społecznych i Zdrowia oraz pięciu Partnerów projektu – widzą liczne niespójności i niejasności w regulaminie i starają się je niwelować w trakcie procesu rekrutacji. W pierwszym tygodniu po jego ogłoszeniu, regulamin rekrutacji był zmieniany (aktualizowany) już dwukrotnie, w tym poprzez dodanie kolejnych wymogów, doprecyzowanie elementów procedur, aktualizowanie danych itp. W naszej opinii, stopniowe wprowadzanie zmian i korekt jest działaniem niewystarczającym, dodatkowo pogłębiającym niezrozumienie i wątpliwości u potencjalnych uczestników projektu.
Tak jak dotychczas, Kujawsko-Pomorska Federacja Organizacji Pozarządowych jako organizacja statutowo zabiegająca o rozwój III sektora w naszym województwie, deklaruje gotowość udziału w konsultacjach regulaminu, jak i w wypracowaniu jego ostatecznej wersji. Zabiegaliśmy o dobre rozwiązania dla kujawsko-pomorskich organizacji pozarządowych i nadal chcemy wspierać procesy, które służą wypracowaniu takich rozwiązań. Jednocześnie, z uwagi na nasz udział w przygotowaniu założeń projektu i oferty wsparcia dla NGO, nie wnioskowaliśmy o możliwość realizacji projektu „Rozwój NGO siłą Kujaw i Pomorza”, nie ubiegaliśmy się także o wybór w konkursie na partnerów projektu, jak i nie będziemy ubiegać się o zaplanowane w projekcie środki na rozwój organizacji.
Również z uwagi na nasze dotychczasowe zaangażowanie na rzecz finansowego wspierania kujawsko-pomorskich NGO z Funduszy Europejskich, podajemy treść niniejszego listu do wiadomości publicznej.
Żałujemy, że projekt regulaminu nie został skonsultowany ze środowiskiem pozarządowym, co pozwoliłoby uniknąć obecnych problemów i niejasności. Jednak uważamy, że pierwsza w regionie okazja dla finansowego wspierania rozwoju kujawsko-pomorskich NGO z programu regionalnego współfinansowanego z Unii Europejskiej jest na tyle ważną inicjatywą, że wymaga świadomego i odpowiedzialnego zaangażowania nie tylko Realizatorów projektu, ale również środowiska pozarządowego.
Z wyrazami szacunku
Członkowie Zarządu Kujawsko-Pomorskiej Federacji Organizacji Pozarządowych
[podpisano elektronicznie]
1. Do wiadomości: Departament Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego