Tworzymy model wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi – 5 spotkań w regionie
30 cze 2016
Zaczęło się tak: organizacje pozarządowe specjalizujące się w pomocy osobom z zaburzeniami psychicznymi postanowiły wypracować model wspierania tych osób. Taki, który będzie lepszy i skuteczniejszy niż dotychczasowe rozwiązania. Teraz organizacje te zapraszają na spotkania podczas których chcą model przedstawić i przedyskutować.
Rozwiązanie wypracowane przez zespół ponad 20 osób z różnymi doświadczeniami i pomysłami, które na co dzień stykają się z problemami zaburzeń psychicznych (lekarze, społecznicy, pracownicy pomocy społecznej, wolontariusze, osoby z zaburzeniami psychicznymi, członkowie rodzin osób chorujących) to model środowiskowego leczenia zaburzeń psychicznych. Model ten zakłada, że wsparcie dla osób z zaburzeniami jest najbardziej skuteczne i najbardziej potrzebne na poziomie powiatowym, blisko miejsca zamieszkania potrzebujących. Dlatego w pomoc osobom chorującym zaangażowane powinno być lokalne środowisko.
Między 11 a 18 lipca br. w pięciu miastach regionu odbędą się spotkania służące konsultacjom i ulepszeniu modelu – w trakcie każdego spotkania model zostanie zaprezentowany i omówiony, a następnie przedyskutowany z uczestnikami. Spotkanie ma charakter tzw. warsztatu przyszłościowego, a to oznacza, że każdy z uczestników będzie mógł model ocenić, skrytykować, zaproponować inne rozwiązania i wpłynąć na jego kształt.
Na spotkania zaproszeni są wszyscy, którzy na co dzień wspierają osoby z zaburzeniami i chorobami psychicznymi, także członkowie ich rodzin. Spotkania odbędą się w następujących miejscowościach i terminach:Włocławek, 11 lipca br.
W trakcie spotkań przewidziany jest lunch. Uczestnikom dojeżdżającym na spotkania oferujemy zwrot kosztów dojazdu do równowartości biletów komunikacji publicznej. Spotkania organizowane są w miejscach dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Model jest przygotowywany w ramach projektu „Nowe rozwiązania na rzecz wsparcia osób z zaburzeniami i chorobami psychicznymi”, finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego (Działanie 4.1 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój). Projekt realizują trzy organizacje pozarządowe: RC-fundacja konsultingu i rehabilitacji (Toruń), Fundacja „Wiatrak” (Bydgoszcz) i Kujawsko-Pomorska Federacja Organizacji Pozarządowych (Toruń).