Kilka miesięcy, od listopada 2014 roku do kwietnia 2015 roku grupa mieszkańców Solca Kujawskiego pracowała nad lokalnym pomysłem rozwoju wolontariatu. Dzięki ich aktywności powstała koncepcja, która opisuje szczegółowy pomysł – jak wspierać wolontariat, co w tym wsparciu jest ważne, jak je realizować, co z tego wspierania powinno wyniknąć i wreszcie skąd brać środki na finansowanie przedsięwzięcia.
Ponad 20-osobowa grupa mieszkańców Solca Kujawskiego (przedstawiciele NGO i instytucji lokalnych, wolontariusze, nauczyciele i uczniowie) przygotowywała "pomysł na wolontariat w Solcu Kujawskim" (pisaliśmy o tym>>>). „Koncepcja rozwoju wolontariatu w Solcu Kujawskim” trafiła także do konsultacji społecznych na platformie www.stacja-konsultacja.pl. Została również, na oficjalnym spotkaniu, przekazana burmistrz Solca, Teresie Substyk.
„Koncepcja wspierania i rozwoju wolontariatu w Solcu Kujawskim” na 13 stronach opisuje całość pomysłu, wraz ze wskazaniem konkretnych rozwiązań i spodziewanych wyników ich wdrożenia. Materiał podzielono na trzy części: w pierwszej części znalazł się model, który potrzebny jest w Solcu Kujawskim (przeczytaj >>>), a który stanowi odpowiedź na zdiagnozowane potrzeby wolontariuszy i osób zainteresowanych podjęciem aktywności wolontarystycznej, ale także organizacji i instytucji współpracujących z wolontariuszami oraz osób korzystających z wolontariatu. Druga część to podsumowanie badania kondycji wolontariatu w mieście i gminie (przeczytaj >>>), które stało się punktem wyjścia dla pracy nad koncepcją. A trzecia część to streszczenie procesu konsultacyjnego (przeczytaj >>>), który pozwolił na wypracowanie koncepcji.
„Niniejsze opracowanie to nasza propozycja jak rozwinąć wolontariat w Solcu Kujawskim. Rozwinąć, czyli w praktyce – stworzyć szansę kolejnym osobom na włączanie się w aktywność społeczną, a przede wszystkim w działania, które służą dobru wspólnemu, pozwalają wspólnie podejmować wyzwania i wspólnie osiągać ważne cele. Możliwość aktywności wolontarystycznej traktujemy jako wielką wartość zarówno dla samych wolontariuszy, jak i dla lokalnej społeczności” – napisali członkowie grupy we wstępie do opisu koncepcji.