Regionalny etap konkursów Wolontariusz Roku i Koordynator Roku

7 wrz 2024

Od kilku lat we wrześniu startują ogólnopolskie konkursy Wolontariusz Roku Korpusu Solidarności oraz Koordynator Roku Korpusu Solidarności. I też od kilku lat sukcesy w nich odnoszą wolontariuszki i wolontariusze z naszego województwa. Jak będzie w tym roku?

Konkursy "Wolontariusz Roku Korpusu Solidarności 2024" oraz "Koordynator Roku Korpusu Solidarności 2024" to znakomita okazja by zgłosić do wyróżnienia osoby angażujące się w wolontariat w społecznościach lokalnych i w organizacjach pozarządowych. Konkursy nie tylko pozwalają docenić wolontariuszy i koordynatorów wolontariatu, ale także promują wartościowe postawy społeczne, ukazują różnorodność wolontariatu, podkreślają dokonania wolontariuszy i koordynatorów wolontariatu. Kandydatki i kandydaci mogą zgłaszać się osobiście lub mogą być nominowani przez tych, którym pomagają. Zgłosić można zarówno pojedynczą osobę, jak i grupę wolontariuszy. Warunkiem zgłoszenia kandydatur jest posiadanie przez zgłaszanych konta w Systemie Obsługi Wolontariatu (SOW).

Federacja prowadzi regionalny etap konkursu. W wyniku tego etapu, ze zgłoszeń nadesłanych z województwa wyłaniana jest jedna kandydatura wolontariuszki/wolontariusza oraz jedna kandydatura koordynatorki/koordynatora. Informacja o wyłonionych przekazywana jest do etapu ogólnopolskiego. Laureatów wskazuje kapituła powołana przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (NIW-CRSO), który jest także organizatorem ogólnopolskiej gali wolontariatu, podczas której ogłaszane są wyniki konkursów.

Zgłoszeń można dokonywać do 06 października 2024 roku za pośrednictwem:

(1) Systemu Obsługi Wolontariatu SOW (zakładka Wolontariusz i Koordynator Roku) - ta opcja dostępna jest dla osób posiadających konto w SOW,
(2) formularza dostępnego na stronie Korpusu Solidarności - to opcja dla osób nieposiadających konta w SOW, chcących zgłosić czyjąś kandydaturę w konkursie.

Do pobrania:
Regulamin konkursu "Wolontariusz Roku Korpusu Solidarności 2024" >>
Regulamin konkursu "Koordynator Roku Korpusu Solidarności 2024" >>

Przypominamy, że w poprzednich edycjach konkursów (w latach 2021-2023) wyróżnienia powędrowały do wolontariuszek z województwa kujawsko-pomorskiego.

Organizatorem Konkursu jest Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego realizator programu Korpus Solidarności - Program Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Długoterminowego na lata 2018-2030 we współpracy z Partnerami Programu w całym kraju.

Informacja o konkursie na stronie Narodowego Instytutu Wolności.