Praktycy i debiutanci. Organizacje pozarządowe w procesach stanowienia prawa

4 wrz 2024

Latawce nad plażą, niektóre w powietrzu, inne przygotowujące się do startu
Latawce nad plażą, niektóre w powietrzu, inne przygotowujące się do startu
Latawce nad plażą, niektóre w powietrzu, inne przygotowujące się do startu

A w konsultacjach społecznych, w zabieganiu o ważne sprawy w relacjach z władzą publiczną lub w aktywności w gremiach międzysektorowych, czujecie się bardziej „praktykami”, czy „debiutantami”?

W Federacji od sierpnia 2024 przez dwa lata prowadzimy przedsięwzięcie, w którym przez spotkania, wspólne szukanie rozwiązań, podnoszenie kompetencji i podejmowanie wspólnych inicjatyw chcemy rozwijać aktywność organizacji pozarządowych w rzecznictwie interesów III sektora. Zaplanowaliśmy czas na narady i warsztaty służące planowaniu i realizacji konkretnych pomysłów, jak i środki finansowe (tzw. bony rzecznicze) na wprowadzanie tych pomysłów w życie. Projekt nosi nazwę "Praktycy i debiutanci. Organizacje pozarządowe w procesach stanowienia prawa".

Dzięki dofinansowaniu z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS) realizujemy działania służące wzmocnieniu kompetencji i zdobyciu doświadczeń rzeczniczych przez reprezentantki i reprezentantów organizacji pozarządowych z czterech województw: kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego. Całość przedsięwzięcia podzieliliśmy na dwie części:

  • dla „debiutantów” zaadresowaną do osób o niewielkim doświadczeniu uczestnictwa w procesach stanowienia prawa. To dla tej grupy mamy „narady lokalne”, czyli spotkania o wyzwaniach i potrzebach środowiska pozarządowego, a później warsztaty służące wypracowaniu i przeprowadzeniu pomysłów rzeczniczych, na które zapewniliśmy środki finansowe (tzw. bony rzecznicze). Inaczej mówiąc, zapewniamy czas i miejsce, by przemyśleć, zaplanować i przeprowadzić działania ważne dla uczestniczek i uczestników projektu. Dodatkowo mamy kilka spotkań szkoleniowych o tym jakie narzędzia sprawdzają się w działaniach rzeczniczych, o tym jak pytać o informację publiczną oraz jak tworzyć filmy do internetu z działań rzeczniczych;

  • dla „praktyków” zaadresowaną do uczestniczek i uczestników Forum Dobrego Prawa, tj. grupy eksperckiej prowadzonej przez Federację nieprzerwanie od 2018 roku. Tu również mamy kilka spotkań poświęconych rozwijaniu umiejętności i kompetencji w działaniach rzeczniczych, w tym czas na planowanie działań i oczywiście na ich przeprowadzenie (środki finansowane, tzw. bony konsultacyjne), a także szkolenia tematyczne o wykorzystaniu nowych technologii dla rzecznictwa, o praktyce realizacji narady obywatelskiej i o umiejętności ewaluacji programów i strategii.

Chcemy, aby uczestnicy jednej i drugiej grupy odbiorców naszych działań, „debiutanci” i „praktycy”, mieli możliwość kontaktu i współdziałania, dlatego zaplanowaliśmy również spotkania i szkolenia wspólne.

Jeśli reprezentujesz organizację pozarządową i chcesz uczestniczyć w projekcie, lub jeśli reprezentujesz grupę osób, która chce, aby dla niej przeprowadzić spotkania i warsztaty, lub też, jeśli reprezentujesz instytucję współpracującą z organizacjami pozarządowymi i chcesz wspólnie z nami przeprowadzić działania dla nich, po prostu napisz do nas: federacja@federacja-ngo.pl. Odpowiemy i będziemy działać!

 

Podstawowe dane o projekcie

Celem projektu jest wzrost kompetencji i zdobycie doświadczeń przez 150 reprezentantek i reprezentantów organizacji pozarządowych w zakresie uczestnictwa w procesach stanowienia prawa oraz współkreowania polityk publicznych, a poprzez to zwiększenie udziału reprezentowanych przez nich NGO z czterech województw w procesie stanowienia prawa oraz współkreowania, monitorowania i ewaluacji polityk publicznych z zastosowaniem narzędzi partycypacji społecznej oraz wzmocnienie ich potencjału do działań rzeczniczych i strażniczych w okresie 01.08.2024-31.07.2026.

Przygotowaliśmy spotkania dla organizacji w lokalnych (najczęściej powiatowych) społecznościach (nazywamy je naradami lokalnymi), warsztaty służące wspólnemu wypracowaniu pomysłów na działania rzecznicze, szkolenia (stacjonarne i zdalne), bony rzecznicze, czyli środki na działania zaplanowane przez uczestników, jak możliwości współpracy z organizacjami z innych miast i powiatów.

Przedsięwzięcie zostało przygotowane i jest realizowane Kujawsko-Pomorską Federację Organizacji Pozarządowych dla reprezentantek i reprezentantów organizacji pozarządowych z województwa kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego. Nad realizacją projektu czuwała Rada Edukacyjna złożona z przedstawicieli Federacji i zaproszonych ekspertów, która nie tylko planuje działania, określa ich standard i monitoruje osiąganie założeń.

Projekt „Praktycy i debiutanci. Organizacje pozarządowe w procesach stanowienia prawa” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach Działania 4.6 programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego.

#FunduszeEuropejskie

Wartość projektu: 1.309.094,40 zł

Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 1.269.821,56 zł

Iceland Lichtenstein Norway
Stacja Konsultacja

© 2010-2024 Kujawsko-Pomorska Federacja Organizacji Pozarządowych

Projekt i realizacja

Iceland Lichtenstein Norway
Stacja Konsultacja

© 2010-2024 Kujawsko-Pomorska Federacja Organizacji Pozarządowych

Projekt i realizacja

Iceland Lichtenstein Norway
Stacja Konsultacja

© 2010-2024 Kujawsko-Pomorska Federacja Organizacji Pozarządowych

Projekt i realizacja