Cel działań
Zebranie opinii organizacji i instytucji z regionu realizujących projekty finansowane ze środków RPO WK-P 2014-2020, a w dalszej kolejności przekazanie ich do odpowiedzialnych za wdrażanie i realizację programu w regionie i w efekcie uproszczenie procedur związanych z aplikowaniem, wydatkowaniem oraz rozliczaniem środków z UE w regionie.
Uzasadnienie wyboru zagadnienia
W czerwcu 2018 r., Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego rozesłał list do podmiotów realizujących w regionie projekty RPO. W liście znalazł się apel do beneficjentów RPO o „połączenie wysiłków w celu podniesienia efektywności zadań finansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w regionie”, zachęta do „dołożenia wszelkich starań, by uwzględnić możliwie najszerszy zakres działań motywacyjnych skierowanych do osób uczestniczących w projektach” gdy osoby te chcą rezygnować z udziału w projekcie, ale także pouczenie o potrzebie „staranności w procesie przygotowywania i składania wniosków o płatność” i w tym celu „zaangażowania w przygotowanie wniosku o płatność odpowiedniej liczby przeszkolonych osób”. Treść całego listu dostępna jest tutaj>>>.W trakcie spotkania Forum Dobrego Prawa uczestnicy wspólnie uznali, że problemy są dużo głębsze aniżeli te, które porusza Marszałek w swoim liście. Stąd pomysł, zebrania informacji o faktycznych trudnościach w realizacji projektów, a następnie ich podsumowania i przekazania do Instytucji Zarządzającej RPO.
Interesariusze działań
Interesariuszami działań były organizacje pozarządowe oraz instytucje aplikujące lub realizujące projekty finansowane ze środków RPO WK-P 2014-2020.
Stan sprawy
W pierwszej kolejności został przygotowany krótki formularz zgłoszenia problemów, które dotyczą aplikowania i realizacji projektów dofinansowanych ze środków z RPO WK-P 2014-2020. Po zebraniu anonimowych wypowiedzi od osób, które realizują lub starają się uzyskać środki, okazało się że dotyczą one nie tylko naszego regionalnego RPO, ale także wytycznych obowiązujących na szczeblu ogólnopolskim, a nawet zasad dot. dostępności funduszy wprowadzanych przez Komisję Europejską.
Stąd wziął się pomysł na spotkanie warsztatowe „Zmieniamy wytyczne i zasady dostępności funduszy UE”, które odbyło się pod koniec listopada w Toruniu. Na warsztatach, w oparciu o doświadczenia uczestników, szukaliśmy rozwiązań na wprowadzenie uroszczeń w funduszach, zwiększenia ich dostępności dla NGO i ułatwienia w rozliczeniach. Uczestnicy przedyskutowali i wypracowali propozycje do zmiany ustawy wdrożeniowej funduszy, wytycznych o kwalifikowalności wydatków i zasad realizacji programów operacyjnych.
Wśród zebranych propozycji i rozwiązań są zarówno kwestie przekrojowe, których adresatami są Komisja Europejska lub Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, ale także zagadnienia ważne dla beneficjentów Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2014-2020. Wszystkie te doświadczenia, postulaty i propozycje zmian zostały poddane szerokim konsultacjom społecznym poprzez portal stacja-konsultacja.pl. Konsultacje trwały do 18 marca 2019 r.
Realizacja działania zakończona została pod koniec kwietnia 2019 r., kiedy to zebrane propozycje organizacji pozarządowych dotyczące zmian w funduszach europejskich zostały przekazane do każdej instytucji, która ma wpływ na kształt obowiązujących rozwiązań w dostępności funduszy i w realizacji projektów – do Komisji Europejskiej, Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Zaproponowano każdej z tych instytucji gotowość do rozmowy i włączenia się w planowanie korzystniejszych rozwiązań.