Możliwość renegocjacji wskaźników w konkursach PFRON

Możliwość renegocjacji wskaźników w konkursach PFRON

Możliwość renegocjacji wskaźników w konkursach PFRON

Cel działań

Urealnienie założeń konkursowych oraz dostosowanie ich do obowiązujących przepisów prawa oraz możliwość renegocjacji wskaźników w konkursach PFRON.

Uzasadnienie wyboru zagadnienia

Ze względu na konieczność wyliczania kosztów wynagrodzeń osób zatrudnionych w projekcie na podstawie umowy o pracę w oparciu o średnią liczbę godzin pracy w miesiącu oraz średnią stawkę za godzinę pracy powoduje, że w sytuacji dłuższej choroby pracownika staję się to niemożliwe. Ponieważ pracodawca może zatrudnić na zastępstwo dopiero po upływie 33 dni nieobecności pracownika, to wypracowanie odpowiedniej liczby godzin wsparcia w danym miesiącu może być bardzo problematyczne. Stąd propozycja rekomendacji, aby powrócić do rozwiązań obowiązujących we wcześniejszych konkursach – wskazywanie w budżecie projektu wartości etatu oraz kwoty na jeden etat.

Interesariusze działań

Interesariuszami działań były:

  • organizacje pozarządowe zajmujące się wsparciem osób niepełnosprawnych,

  • Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych,

  • Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Stan sprawy

W okresie od marca 2018 roku do czerwca 2018 roku przeprowadzone zostały przez PFRON konsultacje społeczne z organizacjami pozarządowymi dotyczące kierunków zmian do trybu zlecania realizacji zadań organizacjom pozarządowym, w ramach art. 36 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Konsultacje podzielone zostały na trzy etapy:

  • etap pierwszy – przedłożenie przez organizacje pozarządowe „Koncepcji kierunków zmian do trybu zlecania realizacji zadań organizacjom pozarządowym w ramach art. 36 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych”;

  • etap drugi – udostępnienie na stronie internetowej PFRON przedłożonych w ramach etapu pierwszego „Koncepcji kierunków zmian” i zaproszenie organizacji pozarządowych do zgłaszania uwag;

  • etap trzeci – zorganizowanie dwóch spotkań konsultacyjnych podczas których przedyskutowane zostały nadesłane propozycje zmian.

Zespół Forum Dobrego Prawa zajmujący się tym działaniem, zgłosił kilka propozycji zmierzających do optymalizacji trybu zlecenia realizacji zadań z zakresu rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych, które zostały uwzględnione w dokumentacji konkursu „Szansa-Rozwój-Niezależność” (ogłoszonego w dniu 24 września 2018 roku). Fundusz uwzględnił również postulaty  dotyczące technicznych możliwości wprowadzenia niektórych zmian do Generatora wniosków, obsługującego konkursy o zlecenie realizacji zadań. Z przyczyn obiektywnych, niektóre ze zgłoszonych propozycji będą mogły zostać wykorzystane dopiero w kolejnych edycjach konkursów.

Najważniejszy postulat, dotyczący rezygnacji z konieczności wyliczania kosztów wynagrodzeń osób zatrudnionych w projekcie na podstawie umowy o pracę w oparciu o średnią liczbę godzin pracy w miesiącu oraz średnią stawkę za godzinę pracy (powrót do rozwiązań obowiązujących we wcześniejszych konkursach – wskazywanie w budżecie projektu wartości etatu oraz kwoty na jeden etat) został przez PFRON uwzględniony.

Informacje dotyczące przebiegu konsultacji i ich wyników można prześledzić tutaj>>>.

Iceland Lichtenstein Norway
Stacja Konsultacja

© 2010-2024 Kujawsko-Pomorska Federacja Organizacji Pozarządowych

Projekt i realizacja

Iceland Lichtenstein Norway
Stacja Konsultacja

© 2010-2024 Kujawsko-Pomorska Federacja Organizacji Pozarządowych

Projekt i realizacja

Iceland Lichtenstein Norway
Stacja Konsultacja

© 2010-2024 Kujawsko-Pomorska Federacja Organizacji Pozarządowych

Projekt i realizacja