Zmiana sposobu opracowywania i wprowadzenie nowych ustaleń do Programu Współpracy Powiatu Chełmińskiego z NGO

Cel działań

Program współpracy z organizacjami pozarządowymi uwzględniający ich rzeczywisty udział w konsultacjach społecznych, m.in.

• konsultacje społeczne w formie dialogu na etapie założeń do Programu,

• wydłużony czas konsultacji do 30 dni,

• podjęcie działań zmierzających do reaktywacji Powiatowej Rady Organizacji Pozarządowych,

• informacja zwrotna do dotycząca zgłoszonych w trakcie konsultacji uwag i postulatów.

Uzasadnienie wyboru zagadnienia

Przedmiot planu działania wybrano ze względu na konieczność zmiany w zakresie trybu, formy, zasad i zakresu współpracy organów Powiatu z organizacjami pozarządowymi, niejasnej zasady funkcjonowania Powiatowej Rady Organizacji Powiatowej, przekładającej się na realny wpływ organizacji pozarządowych funkcjonujących na terenie powiatu chełmińskiego na budowanie społeczeństwa obywatelskiego oraz zwiększenie stopnia zaspokojenia potrzeb społecznych, przy wykorzystaniu potencjału organizacji pozarządowych.

Interesariusze działań

• Organizacje pozarządowe z terenu Powiatu Chełmińskiego

• Radni Powiatu

• Zarządu Powiatu

• Powiatowa Rada Organizacji Pozarządowych

• Koordynator ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi

Stan sprawy

Kompleksowy proces wypracowania założeń programu współpracy rozpoczniemy wiosną 2022 roku. W tym roku chcemy zainicjować prace nad odtworzeniem powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego. A okazją są konsultacje programu współpracy powiatu chełmińskiego z NGO na rok 2022.  Spotkanie otwarte w gronie przedstawicieli organizacji z terenu powiatu, odbyło się we wtorek 5 października w Inkubatorze Organizacji Pozarządowych przy ul. Grudziądzkiej 36. Omówiliśmy kilka propozycji->>, które zostały z kolei złożone w ramach konsultacji. W gronie uczestników spotkania umówiliśmy się, że w pierwszym kwartale roku 2022 podejmiemy działania zmierzające do ukonstytuowania się powiatowej RDPP.

Spotkanie organizacji zainteresowanych wspólnym wypracowaniem Programu Współpracy, a szerzej także konsultacjami społecznymi w powiecie i perspektywą utworzenia powiatowej RDPP, odbyło się 12 kwietnia 2022 roku od godz. 15 w siedzibie Starostwa. Ustalono, że zostaną podjęte kroki w kierunku powołania przez Starostwo międzysektorowego zespołu, którego zadaniem będzie partycypacyjne wypracowanie projektu Programu Współpracy na rok 2023. Notatka ze spotkania dostępna jest tutaj->>.

Niestety, Starosta nie wyraził woli współpracy i powołania Zespołu (wiadomość z informacją->>). Potwierdził to w odpowiedzi na interpelacją pana Aleksandra Peszki ze Stowarzyszenia Inicjatyw Ziemi Chełmińskiej „Dolina Dolnej Wisły”, a jednocześnie radnego powiatu chełmińskiego (teksty->>). Mamy jednak rozwiązanie! Na spotkaniu w Chełmnie w dniu 9 czerwca 2022 roku w gronie kilkunastu osób reprezentujących różne organizacje pozarządowe wpadliśmy na taki pomysł: skoro Starostwo nie chce skorzystać z naszego zaproszenia, to zróbmy to sami. Spotkajmy się, wypracujmy założenia do Programu Współpracy i przekażmy Władzom Powiatu w oficjalnej petycji. Dziękuję pani Hannie Porajskiej z Fundacji Nova Forte, że złożyła wniosek o grant, aby sfinansować koszty tego procesu.

Zakładamy, że proces ruszy w sierpniu 2022 roku.

data aktualizacji: 28.06.2022

Jak możesz się zaangażować?

Masz pomysły, wnioski, doświadczenia, związane z funkcjonowaniem organizacji pozarządowych w powiecie chełmińskim, z procesami wypracowywania programów współpracy lub powstawaniem i działaniem powiatowych rad działalności pożytku publicznego, którymi chciałabyś/chciałbyś się podzielić? Skontaktuj się z nami.