Cel działań
Zmiany brzmienia paragrafu w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności
Zmiana § 32 ust. 4
„Orzeczenie powinno zawierać wszystkie symbole przyczyny niepełnosprawności, bez względu na stopień ich wpływu na zaburzenie funkcji organizmu”. Wpisanie wszystkich jednostek chorobowych do orzeczenia spowoduje większą wiedzę przyszłych pracodawców o możliwościach i predyspozycjach bądź ograniczeniach osoby niepełnosprawnej.
Uzasadnienie wyboru zagadnienia
Zmiana § 32 ust. 4
Obecnie orzeczenie może zawierać max. 3 symbole chorobowe i to tylko te, które są na poziomie stopniu niepełnosprawności. Tak więc osoba niepełnosprawna w stopniu umiarkowanym nie będzie miała wskazanego zespołu chorobowego, który w niej występuje na poziomie lekkim. Skutkuje to tym, że np. ON ze stopniem umiarkowanym i jednostką 02-P, nie będzie miała przykładowo wpisu 01-U (bo ten jest na poziomie lekkim) – pracodawca zatrudniający taką osobę uzna więc, że ma ona tylko chorobę psychiczną ale znajduje się w tzw. normie intelektualnej i potrafi czytać i pisać – a osoba taka nie będzie miała takich umiejętności. Podobnie może być z ON w której orzeczeniu nie będzie wpisu 06-E, pracodawca zatrudniając ją nie będzie miał pojęcia, że może się spodziewać napadów epileptycznych itp., itd. Przykłady można mnożyć.
Interesariusze działań
Interesariuszami działań są osoby niepełnosprawne, ubiegające się o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.
Stan sprawy
W dniu 8 marca 2021 roku złożyliśmy petycję->> do pana Pawła Wdówika, Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych. Zwróciliśmy się także o wsparcie do posłów z regionu (po jednej osobie z każdej partii). Po trzech miesiącach otrzymaliśmy odpowiedź. Można ją przeczytać tutaj->>. Na najbliższym spotkaniu Forum Dobrego Prawa (2-3 grudnia 2021 roku) omówimy otrzymaną odpowiedź i podejmiemy decyzję o dalszych działaniach w tej sprawie.
Data aktualizacji: 22.11 2021
Jak możesz się zaangażować?
Masz pomysły, wnioski, doświadczenia, związane z procesem orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności, którymi chciałabyś/chciałbyś się podzielić? Skontaktuj się z nami.