Cel działań
Wypracowanie postulatów zmian w RLKS, z naciskiem na funkcjonowanie LGD w miastach oraz monitoring ich wdrażania przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Uzasadnienie wyboru zagadnienia
W mijającej perspektywie finansowej (2014-2020) województwo kujawsko-pomorskie rozszerzyło mechanizm RLKS (Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność) na tereny miast. W efekcie powołane zostały Lokalne Grupy Działania w siedmiu miastach: Bydgoszcz, Toruń, Włocławek, Grudziądz, Brodnica Inowrocław i Chełmno. Na bazie doświadczeń pierwszych lat funkcjonowania tego rozwiązania chcemy wypracować rekomendacje koniecznych zmian w systemie.
Interesariusze działań
Bezpośrednimi interesariuszami działania są Stowarzyszenia LGD działające w miastach i ich członkowie, a pośrednimi – organizacje pozarządowe, które korzystają z grantów dystrybuowanych przez miejskie LGD.
Stan sprawy
Pierwsze spotkanie zespołu odbyło się w środę 17 marca 2021 roku. Ustaliliśmy sposób zbierania danych i przebieg badania, którego głównym zadaniem jest zestawienie idei stojącej u podstaw RLSK z jej realizacją siedmiu miejskich LGD w naszym regionie. Chcieliśmy zweryfikować efektywność wykorzystania środków i działań miejskich LGD, określić realne zaangażowanie osób i podmiotów zrzeszonych w LGD w kierowanie rozwojem lokalnym, a także ocenić na ile LSR rzeczywiście definiuje i programuje rozwój lokalny. W efekcie powstał materiał, z którym można się zapoznać tutaj->>. Nasze stanowisko w sprawie miejskich LGD wyrazimy w trakcie konsultacji nowego regionalnego programu operacyjnego na lata 2021-2027.
data aktualizacji: 29 lipca 2021 roku
Jak możesz się zaangażować?
Masz pomysły, wnioski, doświadczenia, związane z funkcjonowaniem RLKS w województwie kujawsko-pomorskim, a w szczególności z funkcjonowaniem miejskich LGD? Skontaktuj się z nami