Raport dotyczy działalności Federacji, a dalej również licznego grona organizacji pozarządowych, w odniesieniu do przygotowań województwa kujawsko-pomorskiego do tzw. kolejnej perspektywy finansowej funduszy unijnych 2014-2020.
Opisane w raporcie działania, ich kolejne etapy i rezultaty pokazują dobitnie jak ważna jest konsekwencja i aktywność organizacji III sektora w kontaktach międzysektorowych. Tematyka działań przedstawionych w materiale dotyczy zabiegów organizacji o jak najbardziej efektywne wydatkowanie środków unijnych w regionie oraz o jak najlepsze przygotowanie województwa do wydatkowania unijnego wsparcia. Przy czym, aby zabiegi te były skuteczne, niezbędne okazały się trzy elementy: 1* konsekwentne domaganie się od regionalnych władz włączenia reprezentantów organizacji pozarządowych do zespołu przygotowującego zasady wydatkowania unijnych środków, 2* mobilizacja środowiska pozarządowego przy wyłonieniu reprezentantów sektora do pracy w tym zespole oraz 3* aktywność reprezentantów III sektora w trakcie prac grupy.
Raport pokazuje praktykę kontaktów organizacji z administracją regionalną (oficjalne pytania i odpowiedzi, aktywność mediów, mechanizmy podejmowania decyzji), aktywność środowiska pozarządowego w ubieganiu się o udział w międzysektorowej grupie (konieczność wypracowania zasad wyboru), jak i zaangażowanie III sektora w przygotowanie postulatów i propozycji do programu regionalnego, który opisać ma pomysł województwa na efektywne wydatkowanie unijnych środków w kolejnych siedmiu latach (formy kontaktu, zainteresowanie, wyniki).