Cel działań
Celem działania była aktywizacja środowiska pozarządowego w procesie konsultowania programu współpracy, przedstawienie propozycji zmian i dążenie do ich wprowadzenia w formie zapisów w planie współpracy oraz uczynienie rzeczywistym programem współpracy pomiędzy gminą, a organizacjami pozarządowymi. Wszystkie założone cele zostały zrealizowane – poprzez działania podjęte przez osoby zaangażowane w realizację PD.
Uzasadnienie wyboru zagadnienia
Z praktyki działania w III sektorze płynie wniosek, że plany współpracy bardzo często są traktowane przez gminę jako spełnienie ustawowego obowiązku, a nie zobowiązanie do planu rzeczywistej współpracy. W istniejących planach bardzo często skopiowane są zapisy z ustawy i autorzy nie wybiegają poza to minimum. Brakuje też etapu ewaluacji planu z roku poprzedniego, a także określenia celów powstania takiego projektu. Gminy nie konsultują najczęściej ani nie zawierają w programie diagnozy potrzeb, specyfiki działalności organizacji i szerszego kontekstu.
Po stronie organizacji natomiast, dostrzec można nieufność i brak wiary w powodzenie procesu konsultacji planu, jak i w sam plan. Organizacje nie wierzą też często w swoją moc sprawczą i koncentrują się na swoich bieżących działaniach, a nie na wpisaniu swej działalności w szerszy plan. W efekcie nie biorą udziału w proces konsultacyjny.
Przeprowadzenie pilotażowego procesu konsultowania programu współpracy z organizacjami pozarządowymi w Gminie Żnin w pierwszej kolejności miało pokazać w jaki sposób można „ożywić” sam proces powstawania programu, a dalej jego konsultowania, wzbogacić o nowe elementy, które nie wynikają z wymogów ustawowych oraz zachęcić organizacje do udziału w tym procesie.
Interesariusze działań
Interesariuszami działań była Gmina Żnin oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych działających na terenie tej Gminy.
Stan sprawy
W pierwszej kolejności dokonano wyboru Gminy w której zostanie przeprowadzony pilotażowy proces partycypacji. Głównie ze względu na otwartość w zakresie współpracy z organizacjami pozarządowymi, wybór padł na Gminę Żnin. Następnie rozpoczęto przygotowania do procesu – zaproponowano kształt zapisów programu, rozpoczęto działania promocyjne zachęcające do zaangażowania się w proces (m.in. podczas II Gminnego Forum Organizacji Pozarządowych, które odbyło się 28.09.2019, gdzie jednym z tematów dotyczył Programu współpracy z ngo „Jednoroczny program współpracy Gminy Żnin z organizacjami pozarządowymi na rok 2020. Dlaczego jest tak ważny?!”, wyjaśniono czemu służy Program współpracy oraz jaki udział w jego tworzeniu mają żnińskie organizacje pozarządowe).
W efekcie w konsultacjach wzięło udział 50 proc. więcej organizacji pozarządowych niż w latach ubiegłych (liczba przesłanych ankiet z uwagami oraz udział w spotkaniu konsultacyjnym), zgłoszonych zostało kilkanaście propozycji zmian, które w 80 proc. zostały uwzględnione w Programie.