Konkurs: Granty na rozwój wolontariatu nieoczywistego

14 gru 2024

Naszą ofertę konkursów grantowych rozszerzamy o "granty na rozwój wolontariatu nieoczywistego". Od dzisiaj przez dwa tygodnie (do 27 października) czekamy na Wasze wnioski.

Nie tylko przyznamy środki na rozwój wolontariatu, ale wspólnie z grantobiorcami będziemy podsumowywać doświadczenia i planować kolejne edycje konkursu.
Wnioski o granty mogą składać organizacje pozarządowe oraz osoby fizyczne. Zapraszamy!

Jeżeli angażujecie, albo chcecie angażować w wolontariat coraz więcej osób, to nasza propozycja może Wam w tym pomóc. W Federacji obserwujemy, że wolontariat postrzegany jest najczęściej błędnie i zawężająco, np. jako aktywność wyłącznie dla młodzieży, albo jako działania świadczone na rzecz konkretnych grup potrzebujących. Chcemy pokazywać, że aktywność wolontarystyczną może podejmować prawie każdy i każda z nas. A dla konkursu oznacza to, że przy wsparciu grantów chcemy pomóc w organizowaniu i podejmowaniu wolontariatu przez osoby w różnej sytuacji społecznej i ekonomicznej, o różnym doświadczeniu, kwalifikacjach i kompetencjach. Wierzymy, że dzięki konkursowi zbierzemy przykłady zaangażowania wolontarystycznego tak różnych grup, jak osoby z niepełnosprawnościami, seniorzy, uchodźcy, specjaliści i eksperci.

W konkursie wydzielamy dwie ścieżki działań:

Ścieżka I. wspiera organizowanie i realizację wolontariatu przez osoby z tzw. grup defaworyzowanych, a więc wolontariat osób o konkretnych potrzebach funkcjonalnych (np. seniorów, osób z niepełnosprawnościami) oraz osób o złożonej sytuacji życiowej (np. uchodźców, osób bezdomnych).
Ścieżka II. wspiera organizowanie i realizację wolontariatu eksperckiego, czyli świadczonego przez osoby doświadczone, posiadające wiedzę i kompetencje w konkretnym obszarze tematycznym, które gotowe są wykorzystać i dzielić się swoimi umiejętnościami z innymi.

W konkursie, w każdej z ww. ścieżek, przyznamy nagrody, czyli granty na rozwój wolontariatu nieoczywistego. Planujemy przyznanie minimum 12 grantów w kwocie do 1.250,00 zł jednego grantu, po 6 w każdej ścieżce.

Harmonogram konkursu:
Od 14 do 27 października 2024 czekamy na Wasze wnioski nadsyłane mailem na adres granty@federacja-ngo.pl.
Do 31 października br. ogłosimy wyniki konkursu.
Od 01 listopada do 15 grudnia 2024 można realizować działania finansowane z grantów.

Zapraszamy!

Regulamin konkursu "Granty na rozwój wolontariatu nieoczywistego" >>
Formularz wniosku o grant (plik. pdf) >>
Formularz wniosku o grant (plik edytowalny) >>

W regulaminie konkursu znajdziecie informacje o założeniach konkursu, wzór karty oceny wniosku oraz wzór umowy i sprawozdania z grantu.