Czerwcowe spotkanie Komitetu Monitorującego program Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027 poświęcone zostało przede wszystkim kryteriom dla naborów niekonkurencyjnych. Niekonkurencyjnych, czyli takich, w których uczestniczyć mogą jedynie z góry określone podmioty (podmioty publiczne lub podmioty tworzone przez podmioty publiczne).
Komitet Monitorujący pracuje metodą grup roboczych, tzn. zespołów, które przygotowują i dyskutują nad propozycjami kryteriów w poszczególnych naborach. Tych grup jest pięć: do spraw EFRR, do spraw polityki terytorialnej, do spraw EFS+ i do spraw realizacji zasad równościowych w programie. Praca w tej formule powoduje, że dyskusje i szczegółowe ustalenia wypracowywane są przed posiedzeniami Komitetu, który spotyka się w licznym, ponad stuosobowym składzie.
Na ostatnim posiedzeniu Komitetu, 02 czerwca w Toruniu, podejmowane były decyzje o konkursach poświęconych m.in. dwóm rozwiązaniom związanym z kształceniem pracowników przedsiębiorstw i, szerzej, kształceniem wszystkich dorosłych osób pracujących. To tzw. dostęp do usług rozwojowych, który realizować będą Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego i Wojewódzki Urząd Pracy. Poza tym, Komitet rozmawiał m.in. o inwestycjach w infrastrukturę przedszkolną (wyłącznie publiczną), o Funduszu Badań i Wdrożeń 3.0 zorientowanym na rozwijanie innowacji oraz o edukacji ekologicznej.
Większe wątpliwości i dyskusję - na podstawie uwagi zgłoszonej przez przedstawiciela Federacji - wywołało zorientowanie działań powiązanych z rozwojem turystyki na tworzenie bazy noclegowej. Chodzi o trzy nabory dotyczące budowy i rozbudowy infrastruktury turystycznej, zagospodarowanie ich otoczenia, adaptację obiektów do pełnienia funkcji turystycznych, promocję parków kulturowych, tworzenie tras i szlaków turystycznych, budowanie marek lokalnych i promowanie produktów lokalnych, rozbudowę ścieżek rowerowych i inne. W pierwotnym pomyśle baza ta powinna być dostępna nieodpłatnie, ponieważ powstaje za środki publiczne. Jednak Komitet postanowił zmienić to podejście dopisując do wymogu świadczenia usług nieodpłatnych, że "w ramach tworzenia miejsc noclegowych dopuszcza się możliwość pobierania opłat jedynie z tytułu kosztów poniesionych w związku z noclegiem turysty (m.in. za sprzątanie, pranie, wywóz nieczystości, zużyte media)", co oznacza, że w praktyce baza będzie odpłatna. W ten sposób jednostki publiczne będą konkurować z firmami działającymi w branży turystycznej, mając jednocześnie finansowanie publiczne na inwestycje. Argument zgłoszony przez przedstawiciela Federacji, że to sytuacja niewłaściwa i powoduje stworzenie konkurencji dla firm działających rynkowo, nie przekonał Komitetu i rozwiązanie zostało przyjęte (właściciele bazy noclegowej powstałej ze środków publicznych będą pobierać opłaty za korzystanie z tej bazy).
Kolejne posiedzenie Komitetu odbędzie się 13 lipca br.