Drugie posiedzenie Komitetu Monitorującego program Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza dotyczyło co najmniej dwóch spraw ważnych dla organizacji pozarządowych w województwie. Pozwoliło na wypracowanie kryterium dostępu do konkursów istotnego dla NGO, ale także... przyniosło decyzję niekorzystną dla aktywności NGO w Komitecie.
Spotkanie Komitetu odbyło się 31 marca br. w Toruniu, a wśród podejmowanych spraw pojawiły się przede wszystkim kryteria konkursowe dla tak różnych naborów wniosków jak zadrzewienia przydrożne przy drogach wojewódzkich, wsparcie infrastruktury oczyszczania ścieków komunalnych, zakup taboru kolejowego, budowa obwodnic na drogach wojewódzkich, wsparcie aktywizacji zawodowo-edukacyjnej osób młodych realizowane przez OHP czy wsparcie stypendialne dla uczniów.
Grupy nie będzie
Kilkoro członkiń i członków Komitetu, w tym związanych z Federacją i jej organizacjami członkowskimi, złożyło wniosek o powołanie Grupy roboczej ds. społeczeństwa obywatelskiego. Grupy są formą pracy Komitetu i przygotowują m.in. zestawy kryteriów pod głosowanie. Chcieliśmy, by problematyka społeczeństwa obywatelskiego, w tym sprawy związane z pieniędzmi na rozwój organizacji pozarządowych, na ekonomię społeczną i tzw. rozwój lokalny kierowany przez społeczność (RLKS) były przedmiotem działań grupy i tym samym by powstała przestrzeń do przygotowania konkretnych rozwiązań. Instytucja Zarządzająca programem zaproponowała szersze rozwiązanie, aby połączyć tę tematykę w szerszej grupie, uzwględniając w niej także kwestie partnerstwa i działań równościowych. Jednak w toku dyskusji podczas posiedzenia Komitetu pojawiły się głosy przeciwne temu pomysłowi, zwłaszcza ze strony marszałka województwa, i ostatecznie Komitet odrzucił pomysł. Również część reprezentacji NGO zagłosowała przeciw powołaniu Grupy.
Kryterium potencjału finansowego
Przygotowując kryteria dla konkursów Komitet przyjął m.in. kryterium odnoszące się do potencjału finansowego wnioskodawców. Po długiej dyskusji ustalono, że „roczny obrót wnioskodawcy powinien być równy lub wyższy od 25% średniorocznych wydatków w projekcie”, przy czym wnioskodawca powinien wskazać wymagany obrót dla jednego (wybranego) z pięciu ostatnich lat działalności. Ustalenie jest o tyle ważne, że obecnie – w myśl przepisów ogólnych dla funduszy – pod uwagę brane są wyłącznie przychody/obroty lidera projektu i w konsekwencji w projektach partnerskich obroty pozostałych partnerów nie są traktowane jako potencjał ekonomiczny wnioskodawcy.
Oficjalna informacja o II posiedzeniu Komitetu wraz z galerią zdjęć na stronie Urzędu Marszałkowskiego >>
Kolejne spotkanie Komitetu odbędzie się w już w kwietniu br. i będzie dwudniowe. Przed posiedzeniem odbędą się kolejne spotkania w grupach roboczych, które przygotują kilkadziesiąt zestawów kryteriów konkursowych.