Chcemy poważnego partnerstwa i partycypacji. List otwarty

17 cze 2013

Federacja pisze list otwarty do Marszałka Województwa. Powód? Kontrowersje wokół tworzenia zespołu, który ma przygotować nowy Regionalny Program Operacyjny.

Urząd Marszałkowski tworzy grupę roboczą, która ma przygotować kujawsko-pomorski pomysł na wydatkowanie środków unijnych między 2014 a 2020 rokiem, czyli Regionalny Program Operacyjny 2014-2020. Zaproszenie do udziału w grupie roboczej otrzymał także Sejmik Organizacji Pozarządowych. Miał w praktyce dwa dni na ustosunkowanie się do tego zaproszenia.

– W jaki sposób Sejmik ma rzetelnie wybrać w ciągu dwóch dni 6 reprezentantów III sektora spośród 4 tysięcy organizacji? – pyta Jan M. Grabowski z Federacji. – To niemożliwe. A postępowanie Urzędu uważamy za przynajmniej niegrzeczne – dodaje.

Federacja wystosowała „List otwarty do Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego”, w którym wskazuje, że zabiegała o przemyślane i transparentne tworzenie takich zespołów już dwukrotnie. Bez rezultatu.

„W naszej ocenie pośpiech w tworzeniu zespołu to dowód na niezrozumienie konieczności zastosowania partycypacji społecznej w planowaniu i realizacji wyzwań jakie stoją przed regionem kujawsko-pomorskim.” – napisaliśmy w liście. I podsumowaliśmy: „Obawiamy się, że jeżeli teraz, u progu nowej perspektywy finansowej 2014-2020 nie stać nas będzie w regionie na zrozumienie potrzeby partnerstwa i partycypacji oraz na ułożenie i zastosowanie przejrzystych zasad współpracy Samorządu Województwa z instytucjami, organizacjami i mieszkańcami regionu, środki wsparcia unijnego mogą nie trafić w rzeczywiste potrzeby mieszkańców, a nieporozumienia i niechęć do współpracy międzysektorowej będą narastać po stronie każdego z sektorów życia społecznego.”

Oczekujemy, że Marszałek Województwa wskaże nowy termin przedstawienia kandydatur a samo podejście do współpracy zmieni się.

Z treścią listu można zapoznać się tutaj >>>