Można uczestniczyć w szkoleniach, żeby lepiej wykonywać codzienną pracę i rozwijać organizację. Ale można też po to, aby z innymi organizacjami zmieniać i ulepszać prawo. Tak właśnie robimy podczas Szkoły Stanowienia Prawa.
Od marca 2018 roku 16 osobowa grupa reprezentantów organizacji z naszego regionu uczestniczy w przedsięwzięciu edukacyjnym – Szkole Stanowienia Prawa, która została przygotowana dla przedstawicieli NGO zainteresowanych zdobywaniem kompetencji eksperckich i udziałem w procesach tworzenia prawa. Dotychczas odbyły się cztery z pięciu dwudniowych spotkań Szkoły. Ostatni z nich w miniony weekend, 18-19 maja br.
Podczas Szkoły była już mowa o rzecznictwie interesów, dostępie do informacji publicznej oraz o działaniach strażniczych, a ostatni zjazd poświęcony był dwu tematom: „fact-checkingowi” i „fake newsom” (jak rozpoznawać fake newsy, jak sie przed nimi bronić, jakie są prawa NGO w kontaktach z mediami) w pierwszym dniu oraz umiejętnościom prowadzenia negocjacji (w drugim dniu). Ważnym elementem Szkoły są przygotowywane podczas warsztatów plany działań rzeczniczych (służące wprowadzeniu zmiany prawnej) w kwestiach i tematach ważnych dla uczestników Szkoły. Ostatnia sesja zajęć odbędzie w czerwcu, a absolwenci Szkoły przystąpią do Forum Dobrego Prawa, które będzie płaszczyzną do wspólnych działań rzeczniczych i budowania zaplecza eksperckiego dla III sektora w województwie kujawsko-pomorskim.
Szkoła Stanowienia Prawa jest elementem projektu "Organizacje stanowią prawo", który Federacja realizuje z udziałem partnerów: CISTOR – Stowarzyszenie Partnerstwo Społeczne, Fundacją Stabilo oraz Pomorską Fundacją Rozwoju, Kultury i Sztuki. Więcej o tym przedsięwzięciu można przeczytać w zakładce „Organizacje stanowią prawo”, a o samej Szkole pisaliśmy tutaj >>.